Pielęgnacja soczewek

Pielęgnacja soczewek

Osoba stosująca soczewki kontaktowe musi od samego początku wyrobić w sobie nawyk odkładania prawej i lewej soczewki w odpowiednie komory pojemniczka oznaczone literami: R - dla prawego oka, L - dla lewego. Podstawową jednak kwestią przy używaniu soczewek jest higiena. Dokładne mycie rąk przed każdym dotknięciem soczewki na oku lub w pojemniczku musi również stać się nawykiem.

Tradycyjne soczewki wymagają codziennej pielęgnacji z dwóch podstawowych względów:

 • pierwszy to fakt, że na soczewce gromadzą się osady białkowo-lipidowe, które należy usunąć,
 • drugi powód to konieczność dezynfekcji soczewki przed ponownym jej założeniem.

Jedno i dwustopniowe systemy pielęgnacyjne.
Najnowocześniejsze systemy pielęgnacyjne, tzw. jednostopniowe, wykorzystują jeden wielo-funkcyjny płyn spełniający funkcje czyszczenia, dezynfekcji i odbiałczania soczewek. Ten sam płyn służy jednocześnie do przechowywania soczewek.
Systemy dwustopniowe zawierają płyn do przechowywania, płyn do czyszczenia oraz tabletki do odbiałczania (raz w tygodniu).
Stwierdzono, że bardzo częstym źródłem zanieczyszczeń są nie wymieniane, czasami używane kilka lat, pojemniki, dlatego najlepszym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych producen-tów jest sprzedaż kompletów: jeden płyn - jeden nowy pojemnik.

W ofercie CIBA Vision znajduje się wiele produktów pielęgnacyjnych, np. Aosept, płyn oksydacyjny na bazie nadtlenku wodoru lub płyn wielofunkcyjny Solo-care. Dodatkowo do płukania lub przechowywania soczewek można stosować SoftWear Saline, czyli opracowany specjalnie pod kątem soczewek kontaktowych, roztwór soli fizjologicznej. Natomiast w trakcie użytkowania soczewki można ją odświeżyć i nawilżyć na oku stosując kropelki Focus Refreshing Drops.

Nowa soczewka do ciągłego noszenia Focus NIGHT&DAY nie wymaga czyszczenia dzięki specjalnej obróbce jej powierzchni za pomocą plazmy. Zdarza się jednak, że soczewka musi zostać zdjęta z oka na jakiś czas. Należy ją wtedy wyczyścić (wypłukać i/lub przechować) w płynie wielofunkcyjnym.

ZAWSZE NALEŻY ...

 • UMYĆ, WYPŁUKAĆ I WYSUSZYĆ ręce przed kontaktem z soczewkami lub okiem
 • UŻYWAĆ tylko produktów przeznaczonych do dezynfekcji soczewek miękkich zgodnie z instrukcją producenta;
 • PRZEPŁUKAĆ codziennie pojemnik na soczewki sterylnym roztworem i zostawić go otwartym do wyschnięcia.

NIGDY NIE WOLNO ...

 • MIESZAĆ I STOSOWAĆ ZAMIENNIE produktów z różnych systemów pielęg-nacyjnych.
 • STOSOWAĆ wody bieżącej lub produktów przeznaczonych dla soczewek twardych do pielęgnacji soczewek miękkich.
 • PONOWNIE STOSOWAĆ raz użytej porcji płynu, a także płynu po terminie ważności.

JAK POSTĘPOWAĆ Z WYSCHNIĘTĄ SOCZEWKĄ

Jeżeli po wyjęciu soczewki z oka pozostawi się ją nie zanurzoną w odpowiednim płynie, to może wyschnąć i stać się krucha. Należy ją wtedy po prostu wyrzucić lub starac się ponownie uwodnić. Jeżeli przylgnęła przy tym do przypadkowej powierzchni, przed oderwaniem należy ją polać sterylnym płynem.
Aby uwodnić soczewkę powtórnie należy:

 • obchodzić się z soczewką szczególnie delikatnie.
 • umieścić soczewkę w pojemniczku i zalać ją płynem stosowanym do płukania i przechowy-wania soczewek i pozostawić na co najmniej 30 minut (w tym czasie soczewka powinna ponownie stać się miękka).
 • wyczyścić i zdezynfekować soczewkę przed ponownym założeniem na oko.

Jeżeli soczewka nie daje oczekiwanego komfortu, nie powróciła do pierwotnego kształtu lub nadal pozostaje twarda, zdecydowanie należy ją wyrzucić i zastąpić nową.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net