Orzechowa czerwona herbata

Orzechowa czerwona herbata

Poszukując przyczyny dla której herbaty z krzewów czerwonych, zyskują coraz mocniej na popularności wskazać można sama specyfikę tych naparów. Zawierają zdecydowanie mniej teiny, oraz zupełnie pozbawione są kofeiny. Dzięki czemu mają zdecydowanie

herbata jakaś

delikatniejszy smak, słodkawy i z delikatnym orzechowym aromatem. Co ciekawe dzięki temu iż w czerwonej herbacie nie ma kofeiny, może być pita również przez niemowlęta- bez żadnych skutków ubocznych.
Pozytywne właściwości
Sam nietypowy smak herbat rooibos to nie jedyne zalety tego gatunku. Jednym ze sprawdzonych działań jest powstrzymywanie zmian nowotworowych, a to dzięki temu, iż sama herbata zawiera spora ilość przeciwutleniaczy. Inne z właściwości które są cenione przez pijących to, relaksujące i rozkurczowe, także herbata jest zalecana przy kolkach jak również dokuczliwych bólach żołądkowych.
Parzenie
Obecnie na rynku dostępna jest zarówno herbata rooibos liściasta jak też w saszetkach. Bez względu na to jednak jaką się preferuje warto pamiętać, iż smakować będzie najlepiej jeżeli będzie się przestrzegać określonych zasad podczas parzenia.
Liście albo saszetkę, należy zaparzyć wodą o temperaturze optymalnie 95 stopni i pozostawić na minimum 3 do 5 minut. Kubek w którym parzona jest herbata powinien być też wcześniej ogrzewany gorącą wodą. By parzenie przebiegało w sposób efektywny kubek przykryć można spodkiem, czy talerzykiem do herbaty.
Ten gatunek herbaty smakuje doskonale samodzielnie, z miodem albo mlekiem. Podawany gorący albo jako herbata mrożona. Zależy to wyłącznie od indywidualnych upodobań.

yerba mate
www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net